top of page

Claire Kimbell

Head Master's PA

School Office Administrator

Tanya Dimmick

School Office Manager

Matron Team Leader

Olivia Graham

Communications

Admissions Support

Jane Taylor

Director of Admissions, Marketing

and Communications

Jo Marsh

School Office Administrator

Ed Graham

Head Master

Deputy Designated Safeguarding Lead

Andy Neil

Deputy Head (Academic)

David Palmer

Estates Bursar

Kirsty Parkhouse

Head of Boarding

Deputy Head (Pastoral)

Designated Safeguarding Lead (DSL)

Senior Leadership Team

MEET THE TEAM

Form Tutors

James Fearn

Head of History

Head of Seniors

Georgie Carter

Form Tutor

Head of Science (maternity cover)

Richard Jones

Form Tutor

Head of Middles (maternity cover)

Sophie Hearn

Head of English

Stephen Gair

Head of PSHE and PSHE

Head of Maths (Materinity Cover)

Will Carter

Form Tutor Head of Juniors

Emma Reynolds

Form Tutor

Liz Hansford

Form Tutor

Georgina Weir

Form Tutor

Deputy Designated Safeguarding Lead

James Mabbett

Head of RS

Rebecca Janes

Form Tutor

Karin Carter-Keall

Form Tutor

Donna Sanderson

Form Tutor (maternity ceave) 

Rachael Drouin

Head of EYFS

Deputy Designated Safeguarding Lead

Carole Davey

Oaks Lead

Nursery Teacher

Natalie Steljes

Acorns Lead

Phillip Bates

Head of MFL

Philippa Dinsdale

Science

Malcolm Gunningham

Director of Music

Chloe Henderson

Head of Girls Games

Assistant Director of Sport

Alex Horn

English - on maternity

James Mortimore

Assistant Head (School Operations)

Director of Sport

Celine Neil

French, PSHEE

Abby Mortimore

Form Tutor (maternity leave)

Tammy Penny

Head of Latin

Brodie Tyler Hewson

Head of Digital Learning

Marketing Illustrator

Nikki Willis

Head of Swimming

Johnnie Wrennall

English

Zara Preston

English (maternity leave)

Catharine Preston

Head of Science
Head of Middles
(maternity leave)

Georgie Metcalfe

Head of Maths - on maternity

Other Academic Staff

Haig Howard

Senior Mental Health Lead (SMHL)

Head of R.I.D.E

Megan McSweeney

Head of Drama

Ashlyn Bingham

Data Manager and Compliance Controller

Karen Culverhouse

Matron

Nick Jones

ICT Engineer

Amanda Sands

HR Advisor & Purchasing

Emma Barker

Learning Support

Caroline Nuttall

Learning Support

Emma Brown

Head of Learning Support (SENCo)

Olivia Coghlan

Learning Support

Tanya Le Roux

Learning Support

Sally Altmann

French and Teaching Assistant

Georgina Anidjah

Teaching Assistant (Nursery)

Tracy Cooke

Teaching Assistant

Amelia Cuthbert

Teaching Assistant

PSHEE/ELSA

Lindsey Simmons

Teaching Assistant

Charlie Smiles

Forest School Leader

Teaching Assistant

Becky Stace

Teaching Assistant

Swimming

Natalie Steljes

Teaching Assistant

Alexandra Watts

Teaching Assistant
 

Megan James

Teaching Assistant (Nursery)

Luke Theodorou

Sports Assistant

Teaching Assistant

Patricia Linton

Zoe Relf

Teaching Assistant

Pauline Beattie

Teaching Assistant

Claire Seabridge-Forbes

Form Tutor

Fiona Armstrong

Head of Pre-Prep

Deputy Designated Safeguarding Lead

Kirsty Stokes

Director of Studies

Head of Geography

Ian Bilsby

Maintenance Manager

Graham Davey

Sports Centre Caretaker

School Bus Driver

Sally Parker

Housekeeper

Lee Weston

Site Facilities Coordinator

Martin Weston

Grounds Assistant

Paula Weston

Grounds Manager

Security Site Officer

Mervyn Saunders

School Bus Driver

Amy Winterbourne

Day Cleaner

Year 8

Year 7

Year 6

Year 5

Year 4

Year 3

Year 2

Year 1

Reception

Nursery

Main School Contacts

Operational Staff and Matrons

Learning Support

Teaching Assistants

Maintenance, Domestic, and Grounds Staff

The St Andrew's Committee

All Educational and Pastoral Governance of the School is delegated to the St Andrew’s Committee, listed below.

Mr Tom Beardmore-Gray

Warden of the Bradfield Council

clerk@bradfieldcollege.co.uk

Telephone: 0118 964 4500

Address: c/o Clerk to the Council at Bursar's Office, Bradfield College, Bradfield, Berkshire RG7 6AU

Mr David Binney

Mrs Katherine Green

Mrs Jennifer Kingsland

Mr Simon O'Malley

Mrs Felicity Rutland

Mrs Jo Wood

Vice Chair & Safeguarding Governor

Mr Philip Waite

Chair of the St Andrew’s Committee

Mr Mark Richards

bottom of page